Słowniczek

Odpady

Odpady to każda substancja, która jest wyrzucana po pierwotnym użyciu lub jest bezwartościowa, wadliwa i bezużyteczna.

Ochrona wody

Ochrona wody odnosi się do zachowania, kontroli, rozwoju i zarządzania wodą i jej zasobami. Na przykład, zakręcaj kran, kiedy nie używasz wody, lub nie wyrzucaj śmieci do naturalnych wód.

Recykling

Recykling to proces przekształcania odpadów w nowe materiały i przedmioty. Jest to ważne dla zmniejszenia ilości śmieci na światowych wysypiskach, które zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze na Ziemi.

Kompost

Kompostowanie jest formą utylizacji odpadów, w której odpady organiczne ulegają naturalnemu rozkładowi w warunkach bogatych w tlen. Tylko niektóre odpady są uznawane za nadające się do kompostowania i powinny być dodawane do pojemników kompostowych. Odpady żywnościowe (patrz Odpady żywnościowe), takie jak skórki bananów, młynki do kawy i skorupki jaj, są doskonałymi materiałami do kompostowania.

Klimat

Klimat opisuje średnie wartości pogodowe dla jednego większego regionu w okresie co najmniej 30 lat

Pogoda Vs Klimat

Klimat to stan atmosfery pod względem temperatury, zachmurzenia, opadów, wiatru i innych warunków meteorologicznych. Jednak klimat to średnia pogoda w znacznie dłuższym okresie czasu.

Ponowne wykorzystanie

Ponowne wykorzystanie oznacza ponowne użycie rzeczy zamiast ich wyrzucania.

Znalezienie nowego sposobu

Znalezienie nowego sposobu na wykorzystanie danego przedmiotu. Zazwyczaj, repurposing odbywa się przy użyciu przedmiotów uważanych za śmieci, odpadki lub przestarzałe poprzez znalezienie dla nich alternatywnego przeznaczenia.

Up-cycling

Upcykling to różne procesy, w których „stare” produkty zostają zmodyfikowane i otrzymują drugie życie, ponieważ zostają przekształcone w „nowy” produkt. W ten sposób odpady mogą zostać przekształcone w coś wartościowego.

Dzień Ziemi

Dzień Ziemi jest corocznym wydarzeniem obchodzonym na całym świecie 22 kwietnia w celu zademonstrowania wsparcia dla ochrony środowiska i podniesienia świadomości znaczenia długoterminowego zrównoważonego rozwoju ekologicznego.

Energia

Jest to źródło energii, które pomaga nam żyć. Istnieją różne źródła energii, takie jak Słońce, które zasila rośliny i panele słoneczne, paliwa, które są siłą napędową naszych maszyn. Ale używamy również naszej własnej energii, kiedy podnosimy coś z ziemi.

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna oznacza po prostu wykorzystanie mniejszej ilości energii do wykonania tego samego zadania – czyli eliminację marnotrawstwa energii.

Energia odnawialna

Energia odnawialna to energia pozyskiwana z zasobów odnawialnych, które są naturalnie uzupełniane w ludzkiej skali czasowej, takich jak światło słoneczne, wiatr, deszcz, pływy morskie, fale i ciepło geotermalne.

Odpady żywnościowe

Odpady żywnościowe to żywność przeznaczona do spożycia, która jest wyrzucana w łańcuchu dostaw żywności i nie może być wykorzystana.

Zanieczyszczenie oceanów

Lub zanieczyszczenie morza. Zanieczyszczenie morza występuje wtedy, gdy szkodliwe skutki wynikają z przedostania się do oceanu jakiegokolwiek rodzaju odpadów, co wpływa na egzystencję organizmów morskich.

Zmiana klimatu

Zmiany klimatyczne to globalne zjawisko transformacji klimatu, charakteryzujące się zmianami w zwykłym klimacie planety (w zakresie temperatury, opadów i wiatru), które są spowodowane przede wszystkim działalnością człowieka.

Gazy cieplarniane

Główne gazy cieplarniane to para wodna (H2O), dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), podtlenek azotu (N2O), fluorowęglowodory (HFC), perfluorowęglowodory (PFC) i sześciofluorek siarki (SF6). Najobficiej występuje para wodna, której udział wynosi około jednego procenta. Następny pod względem ilości jest dwutlenek węgla (0,04%). Wpływ działalności człowieka na globalne stężenie pary wodnej jest zbyt mały, aby był istotny. Wpływ działalności człowieka na inne gazy cieplarniane jest jednak duży i bardzo ważny. Ilość tych gazów wzrasta szybciej, niż są one usuwane z atmosfery.

Ślad węglowy

Ślad węglowy to całkowita emisja gazów cieplarnianych (GHG) spowodowana przez daną osobę, wydarzenie, organizację, usługę lub produkt.

Konsumpcjonizm

Konsumpcjonizm odnosi się do teorii, że wydawanie pieniędzy i konsumowanie dóbr jest dobre dla gospodarki. Przeciwnicy konsumpcjonizmu sugerują, że proste życie jest bardziej zrównoważonym stylem życia i jest lepsze dla środowiska.

Usuwanie

Unieszkodliwianie odpadów odnosi się do technik eliminacji odpadów, obejmujących na przykład składowiska, izolację, unieszkodliwianie podziemne, spalanie bez odzysku energii.

Eco Design

Eko-projektowanie rozważa aspekty środowiskowe na wszystkich etapach procesu rozwoju wyrobu, dążąc do wyrobów, które wywierają możliwie najmniejszy wpływ na środowisko w całym cyklu życia wyrobu.

Składowisko odpadów

Składowisko odpadów to miejsce, w którym gromadzimy nasze śmieci i odpady, gdzie są one zakopywane pomiędzy warstwami gleby, aby zbudować nisko położone tereny.

Zrównoważona moda

Zrównoważona moda może być zdefiniowana jako odzież, obuwie i akcesoria, które są produkowane, sprzedawane i używane w najbardziej zrównoważony sposób, biorąc pod uwagę zarówno aspekty środowiskowe, jak i społeczno-ekonomiczne.

Fast Fashion i Slow Fashion

Ciągły strumień nowych, tanich, dostępnych i modnych elementów na światowym rynku jest popularnie nazywany „szybką modą”. Aspekt „szybkiej” konsumpcji jest przede wszystkim problemem dla środowiska, gdy odbywa się na masową skalę. Dlatego slow fashion może być postrzegana jako alternatywne podejście wobec niej, oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju (patrz: zrównoważona moda).

Paliwa kopalne

Kopalne źródła energii, w tym ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny zawierające węglowodory. Paliwa te powstają w Ziemi przez miliony lat, a podczas spalania wytwarzają dwutlenek węgla.

Dwutlenek węgla (CO2)

Dwutlenek węgla jest gazem znajdującym się w atmosferze ziemskiej. Występuje naturalnie i jest również produktem ubocznym działalności człowieka, takiej jak spalanie paliw kopalnych. Jest on głównym gazem cieplarnianym produkowanym przez działalność człowieka.

Zrównoważona produkcja

Metoda produkcji, która minimalizuje ilość odpadów i zmniejsza wpływ na środowisko.

Gospodarka współdzielenia

Gospodarka współdzielenia, w którym nie posiadamy rzeczy, których potrzebujemy, tylko korzystamy z nich, kiedy tylko tego potrzebujemy (jest to pewnego rodzaju wynajem).

Ślad ekologiczny

Wpływ, jaki dana osoba, firma, działalność itp. wywiera na środowisko, na przykład ilość zasobów naturalnych, które wykorzystuje oraz ilość szkodliwych gazów, które wytwarza (patrz również Ślad węglowy).